Nordisk Safari Klub

Send mig din beretning

Som ny redaktør af Trofæ, er mit mål at levere et blad, som kommer vidt omkring. Både hvad angår lande, vildtarter, jagtmetoder og årstider. Jo flere artikler I medlemmer kan levere, desto bedre forhold får jeg til at sætte et spændende, underholdende og varieret blad sammen.

Jeg har heldigvis allerede modtaget en lang række tilkendegivelser fra berejste medlemmer, der ønsker at bidrage med spændende artikler fra mange forskellige verdenshjørner – men jeg kan sagtens bruge flere!

Har du en interessant artikel, et godt foto fulgt af en kort historie eller små underholdende indslag, så tøv ikke med at kontakte mig.

Knæk og bræk

Thomas Lindy Nissen
Ansvarshavende redaktør på Trofæ
red@nordisksafariklub.com

Send os din jagtrapport

Deling af viden omkring jagtrejsebureauer, outfittere og jagtområder er en af grundstenene i Nordisk Safari Klub, hvilket også fremgår af klubbens formålsparagraf: ”Nordisk Safari Klub er en forening for jægere

Læs mere »

Besøg hos Nielsen Gun Parts

Den 7. november var der klubarrangement med rundvisning hos Nielsen Gun Parts i Rask Mølle – det blev en lærerig og interessant oplevelse for de fremmødte. Efter et par klubarrangementer,

Læs mere »
Billede af gaveæske

Giv et medlemskab til Nordisk Safari Klub

Nordisk Safari Klub er uafhængig af jagtrejsebureauer og jagtorganisationer, og til for alle nordiske jægere med interesse for jagt i udlandet. Klubbens formål er at arbejde til gavn for international

Læs mere »

Trofæbehandling i felten

Der er ikke noget, som en fejlfri trofæmontering, der kan bringe minderne frem fra hukommelsen, mens tanken om et ødelagt trofæ næsten er uudholdelig. En jagtrejse er først slut, når

Læs mere »

Skål for conservation

I arbejdet med kommunikation omkring jagt til ikke-jægere har Nordisk Safari Klub og Knaplund Destilleri indgået et samarbejde og lancerer derigennem jægerdrammen GULDHORN.   Tekst og foto: Nordisk Safari Klub &

Læs mere »

Isbjørn skudt i Sdr. Strømfjord

Grundet Indlandsisen udbredelse kan isbjørne ikke indvandre til Sydvestgrønland over landjorden. Det sker dog jævnligt – sommetider med flere års mellemrum – at isbjørne driver i land på isflager i

Læs mere »