Nordisk Safari Klub

Vær med til at fejre NSKs 50-års jubilæum!

På Nordic Outdoor Show 2022 i Fredericia, som afholdes den 19.-21. august, fejrer vi vores 50-års jubilæum med alt, hvad remmer og tøj kan holde!

Tilmelding HER!

Klubben er stærkt repræsenteret med en rigtig kæmpe stand i jagtrejseområdet. Her vil der være trofæudstilling, trofæopmåling, aktiviteter for hele familien, og et brag af en jagtauktion til fordel for Nordic Safari Club – Conservation, som er vores internationale kommunikationsprojekt.

Klubbens engagerede handicap-konsulent Lars Hove vil også være til stede om lørdagen. Han står til rådighed med råd og vejledning til alle, som har fysiske udfordringer i forhold til at komme på jagt. Jagt er for ALLE – og det kæmper vi for på alle plan.

Fantastisk jagtauktion

Om lørdagen, den 20. august, afslutter vi de jagtauktioner, som allerede nu bliver igangsat online, i takt med at donationerne kommer ind. I år går hele overskuddet til klubbens kommunikationsprojekt og der er masser af jagter og jagtudstyr at byde på! Alt fra skydestokke og lyddæmpere til safaritøj, rifler og kostbar optik kommer under hammeren på udstyrssiden, mens vi i skrivende stund forventer masser af jagtarrangementer lige fra fantastiske sika-jagter i Irland og heftige surf & turf ture i Argentina, til sable- og bøffeljagter i Afrika. Der er udstyr og jagter for adskillige hundrede tusinde kroner – auktionen er helt sikkert en fantastisk anledning til at gøre en god handel. Man kan følge auktionerne på både klubbens hjemmeside og på vor Facebookside. I anledning af jubilæet har klubben besluttet at inkludere et års medlemskab til et nyt medlem i hammerslaget. Er man medlem i forvejen, kan man give medlemskabet videre til en værdigt trængende ven eller et familiemedlem.

Kom til Nordisk Safari Klubs 50-års jubilæumsfest

Ved du godt, at Nordisk Safari Klub er opstået som et selvstændigt initiativ på nogenlunde samme tid som den største amerikanske jagtrejseorganisation. Vi er et originalt nordisk initiativ, iværksat af nordiske jægere med stærke fremtidsvisioner for et halvt århundrede siden. Det fejrer vi med en mægtig fest, og det gør vi i forbindelse med Nordic Outdoor Show. Festen afholdes lørdag kl. 19.00 i Messe C’s skønne lokaler, hvor messen også holdes.

Alle er velkomne. Kuvertprisen er 395,- kroner og du kan tilmelde dig på NSKs hjemmeside. Menuen vil være Nordisk Tapas med fisk og vildt, rå-, då- og kronvildt, samt Nordens grønt og brød. Det hele akkompagneres af matchende vine.

Der vil være underholdning, lotteri og masser af netværk og hygge.

Kom til årets jagtfest

Det bliver med andre ord årets jagtfest, hvor store dele af medlemsskaren og den danske jagt- og outdoorbranche kommer til at deltage. Det er også ved at være længe siden, vi har haft en ordentlig fest – så det råder vi bod på den 20. august i Fredericia. Book din deltagelse til en forrygende aften i godt selskab lige her.

Tilmelding HER!

Vi ses i MESSE C, Vestre Ringvej 101, 7000 Fredericia

 

Trofæ 1-2024

Du kan godt glæde dig, for årets første udgave af Trofæ er på vej til din postkasse. I Trofæ 1-2024 kan du bl.a. læse om: Jagten på samtlige 11 gemsearter

Læs mere »

Kan du hjælpe?

Når jagtmessen i Odense Congress Center løber af stablen den 5., 6. & 7. april, vil Nordisk Safari Klub være at finde med en 100 kvadratmeter stor stand midt i

Læs mere »

Mød os på messen

Når Jyllands største outdoormesse – Jagt & Udeliv i Aars – løber af stablen i Messecenter Vesthimmerland d. 24. og 25. februar vil Nordisk Safari Klub igen i år være

Læs mere »