Nordisk Safari Klub

Trofæbehandling i felten

Der er ikke noget, som en fejlfri trofæmontering, der kan bringe minderne frem fra hukommelsen, mens tanken om et ødelagt trofæ næsten er uudholdelig.

En jagtrejse er først slut, når trofæet er hjemkommet i god behold. Desværre er det ikke alle steder i verden, at det helt er gået op for outfitter og guider.

Vores hjemlige konservatorer er således ikke uvante med, at modtage trofæer i en så dårlig forfatning, at det kræver meget ekstra arbejde, at få et lille kunstværk ud af det. Ja nogle gange er skind, gevir, horn eller tænder så medtagne, at det bare ikke – selv for den dygtigste konservator – kan lade sig gøre, at få noget brugbart ud af det.

Ved selv at deltage i feltbehandlingen af trofæ og skind kan du dog hjælpe tingene i den rigtige retning. Ja, i nogle tilfælde kan det måske betale sig selv at lave feltarbejdet med at skinde dyret, åbne læberne, vende ørerne og salte skindet.

Hvis du er i tvivl om, hvordan du skal håndtere dit trofæ i felten, findes der her på hjemmesiden en fyldestgørende vejledning i feltbehandling af et trofæ til både fuldmontering og skuldermontering. Vejledningen er illustreret med både tegninger og fotos.

Du kan finde vejledningen her: trofaebehandling_i_marken_.pdf (nordisksafariklub.com)

Knæk og bræk med at få fulgt din jagtrejse helt til dørs.

Foto: Jens Kjær Knudsen

Send os din jagtrapport

Deling af viden omkring jagtrejsebureauer, outfittere og jagtområder er en af grundstenene i Nordisk Safari Klub, hvilket også fremgår af klubbens formålsparagraf: ”Nordisk Safari Klub er en forening for jægere

Læs mere »

Besøg hos Nielsen Gun Parts

Den 7. november var der klubarrangement med rundvisning hos Nielsen Gun Parts i Rask Mølle – det blev en lærerig og interessant oplevelse for de fremmødte. Efter et par klubarrangementer,

Læs mere »
Billede af gaveæske

Giv et medlemskab til Nordisk Safari Klub

Nordisk Safari Klub er uafhængig af jagtrejsebureauer og jagtorganisationer, og til for alle nordiske jægere med interesse for jagt i udlandet. Klubbens formål er at arbejde til gavn for international

Læs mere »

Trofæbehandling i felten

Der er ikke noget, som en fejlfri trofæmontering, der kan bringe minderne frem fra hukommelsen, mens tanken om et ødelagt trofæ næsten er uudholdelig. En jagtrejse er først slut, når

Læs mere »

Skål for conservation

I arbejdet med kommunikation omkring jagt til ikke-jægere har Nordisk Safari Klub og Knaplund Destilleri indgået et samarbejde og lancerer derigennem jægerdrammen GULDHORN.   Tekst og foto: Nordisk Safari Klub &

Læs mere »

Isbjørn skudt i Sdr. Strømfjord

Grundet Indlandsisen udbredelse kan isbjørne ikke indvandre til Sydvestgrønland over landjorden. Det sker dog jævnligt – sommetider med flere års mellemrum – at isbjørne driver i land på isflager i

Læs mere »