Nordisk Safari Klub

Skål for conservation

I arbejdet med kommunikation omkring jagt til ikke-jægere har Nordisk Safari Klub og Knaplund Destilleri indgået et samarbejde og lancerer derigennem jægerdrammen GULDHORN.  

Tekst og foto: Nordisk Safari Klub & Knaplund Destilleri

Med det formål at informere ikke-jægere om den bæredygtige jagts nødvendighed i forhold til vildtforvaltning og praktisk naturbevarelse, har Nordisk Safari Klub oprettet en kommunikationsafdeling kaldet Nordisk Safari Klub – Conservation.

Kommunikationsafdelingen arbejder målrettet på at bevare jagten gennem at skabe forståelse for jagt, blandt de som ikke selv er jægere.

Støtte til kommunikation

Flere privatpersoner og virksomheder støtter økonomisk op om kommunikationsafdelingens arbejde med bidrag eller samarbejdsaftaler. Som eks. kan nævnes Hunters Voice, et projekt som er sat i søen af Marlene Jürgensen, der ejer Labrador Cargo.

Nu har også Knaplund Destilleri meldt sig på banen med et samarbejde til støtte for kommunikationsarbejdet.

Knaplund Destilleri er opført i en nedlagt skole fra 1906. Igennem 100 år blev der bygget til, revet ned og bygget op igen, og stedet har således undergået en del forandringer. Bygningen har været brugt til alt lige fra skole og forsamlingshus over opholdssted til efterskole og nu altså destilleri.

– Fællesnævneren for stedet er, at der altid har været masser af aktivitet, hvilket vi har videreført, siger medejer af destilleriet Karl Povlsen.

Sammen med Mathilde Ingvardsen overtog han i 2015 stedet, som de to ejere siden har renoveret og bygget om. Knaplund er i dag ud over et mikrodestilleri også et ferie- og kursuscenter.

– Hos Knaplund Destilleri har vi en filosofi om at støtte projekter som udvælges med hjertet. Jeg har selv været jæger hele livet, så beslutningen om et samarbejde med Nordisk Safari Klub var hurtig at træffe, siger Karl Povlsen.

Han understreger, at kommunikationsarbejdet er vigtigt og et arbejde, som destilleriet gerne vil bidrage økonomisk til.

– Hvis vi så måske også kan være med til at skabe en ny tradition omkring vores jægerdram, vil det blot være en ekstra bonus, slutter han.

I webshop og jagtbutikker

GULDHORN kan købes i alle velassorterede danske jagtforretninger, samt i webshoppen på NSK’s hjemmeside www.nordisksafariklub.com eller direkte på Knaplund Destilleris hjemmeside: www.knaplund.dk

Grundet toldreglerne er det pt. ikke muligt at sende GULDHORN til Norge, Sverige og Finland, men på sigt vil der på destilleriets hjemmeside blive åbnet for forsendelse uden for den danske landegrænse, således at klubbens nordiske medlemmer også får chance for at læske ganen og støtte arbejdet med kommunikation til den ikke-jagende del af befolkningen.

Hver gang du køber en flaske GULDHORN, går 24 kroner til arbejdet med conservation i Nordisk Safari Klub.

Kommunikationen når bredt ud

Kommunikationsafdelingens budskab har nået millioner af ikke-jægere og bidraget til masser af artikler i aviser og blade i Danmark, Sverige, Norge og England.

Jens Ulrik Høgh har deltaget i radiodebatter på landsdækkende stats-radiokanaler i Danmark og Sverige, i TV-debatter på landsdækkende stationer i Danmark, Sverige, England, hvor budskabet er nået ud til et internationalt publikum.

Desuden når afdelingen hundredtusindvis af personer i målgruppen for arbejdet på sociale medier – først og fremmest via Facebook.

GULDHORN

Drammen er baseret på bl.a. lakrids og chili. GULDHORN er en behagelig morgenbitter der kan give varmen efter en råkold efterårsjagt. Destilleriet har skruet på alkoholstyrken, som er landet på beskedne 19,5% så man kan nyde oplevelsen og evt. en enkelt dram som starter på en traditionel jagtdag – uden der er grund til at frygte for sikkerheden.

Indhold: 500 ml.

Alkohol: 19,5%

Pris: kr. 199,- (+ porto kr. 60,-)

Trofæ 1-2024

Du kan godt glæde dig, for årets første udgave af Trofæ er på vej til din postkasse. I Trofæ 1-2024 kan du bl.a. læse om: Jagten på samtlige 11 gemsearter

Læs mere »

Kan du hjælpe?

Når jagtmessen i Odense Congress Center løber af stablen den 5., 6. & 7. april, vil Nordisk Safari Klub være at finde med en 100 kvadratmeter stor stand midt i

Læs mere »

Mød os på messen

Når Jyllands største outdoormesse – Jagt & Udeliv i Aars – løber af stablen i Messecenter Vesthimmerland d. 24. og 25. februar vil Nordisk Safari Klub igen i år være

Læs mere »