Nordisk Safari Klub

Rovdyret, som hjorten frygter mest.

Hvis du tænker på ulve, coyoter eller pumaer, så tænk om igen. Hjortene frygter mest de rovdyr der går på to ben. En undersøgelse ved Jones Center i Ichauway i det sydvestlige Georgia viste, at whitetails blev betydeligt mere forskrækkede ved lyden af “super rovdyr”-mennesker end noget andet rovdyr.

Dr. Daniel Crawford, den ledende efterforsker – som tilfældigvis også er en ivrig buejæger – satte sig for at finde ud af, om frygt for mennesker fik hjorte til at ændre deres fodringsadfærd på samme måde, som de gjorde overfor store rovdyr.

Testen fandt sted på et 30.000 hektar stort økologisk forskningssted, hvor Crawfords team oprettede 23 fodersteder udstyret med kameraer og højttalere 2 meter fra foderet. De indstillede kameraerne til at optage 20-sekunders videoer, og højttalerne begyndte at spille efter 10 sekunder. Holdet fyldte afspillerne med 64 forskellige lydklip af mennesker, prærieulve, ulve, pumaer og hunde, samt kontrollere lyde af ufarlige fugle. I løbet af undersøgelsen indsamlede forskerholdet 823 videoer på tværs af de 23 fodersteder for at analysere, hvordan whitetails reagerede på hver enkel lyd.

Generelt var hjortene ikke påvirket af fuglelyde. De blev mere forskrækkede over lyden af prærieulve – nogle af lydene fik dem til at trække ud af fødeområdet, mens andre hjorte forsigtigt holdt sig i nærheden. Ulve fremkaldte en mere tydelig flugtrespons, selvom disse rovdyr ikke har eksisteret i undersøgelsesområdet i over et århundrede.

Men lyden af konverserende menneskestemmer var overvældende i rektionen og den mest frygtfremkaldende. Hjortene var næsten dobbelt så tilbøjelige til at løbe væk fra menneskelige optagelser end noget anden rovdyrs.

Så hvad betyder det for jægere?
Vær stille under jagten. Minimer enhver menneskelig associeret lyd, såsom metallyde eller andet, når du også er på jagt.
Tilstedeværelsen af mennesker generelt – ikke kun deres lyde – kan have de samme virkninger, så vær opmærksom på at forblive så skjult og duftfri som muligt. Minimer den menneskelige trafik i jagtområderne, især i ugerne omkring jagtsæsonen. Stop med at kontrollere hver anden dag, og med at trampe gennem fodringsområder.

Læs mere her:  

Trofæ 6-2023 er på vej

Du kan godt glæde dig, for årets sidste udgave af Trofæ er på vej til din postkasse. I Trofæ 6-2023 kan du bl.a. læse om: Jagten på Capra World Slam

Læs mere »

Hvilken kniv skal vi sælge?

Hver gang du handler i Nordisk Safari Klubs webshop støtter du klubben. I webshoppen sælger vi bl.a. medlemskaber som gavekort, jagtlitteratur, jægerdram, skjorter, veste og andre beklædningsdele. Nordisk Safari Klub

Læs mere »

Send os din jagtrapport

Deling af viden omkring jagtrejsebureauer, outfittere og jagtområder er en af grundstenene i Nordisk Safari Klub, hvilket også fremgår af klubbens formålsparagraf: ”Nordisk Safari Klub er en forening for jægere

Læs mere »

Besøg hos Nielsen Gun Parts

Den 7. november var der klubarrangement med rundvisning hos Nielsen Gun Parts i Rask Mølle – det blev en lærerig og interessant oplevelse for de fremmødte. Efter et par klubarrangementer,

Læs mere »
Billede af gaveæske

Giv et medlemskab til Nordisk Safari Klub

Nordisk Safari Klub er uafhængig af jagtrejsebureauer og jagtorganisationer, og til for alle nordiske jægere med interesse for jagt i udlandet. Klubbens formål er at arbejde til gavn for international

Læs mere »

Trofæbehandling i felten

Der er ikke noget, som en fejlfri trofæmontering, der kan bringe minderne frem fra hukommelsen, mens tanken om et ødelagt trofæ næsten er uudholdelig. En jagtrejse er først slut, når

Læs mere »