Nordisk Safari Klub

Lempelse af reglerne omkring lyddæmpere i Sverige

Så er det ganske vist! Den svenske regering skriver på deres hjemmeside i går, den 28. oktober 2021, at der er stillet forslag om at lempe på reglerne for registrering af lyddæmpere i Sverige. Målet er at reducere administrationen for våbenejere, uden at sikkerheden dog forringes.

Det betyder, at det fra den 1. juli 2022 kan det blive meget nemmere for jægere, der ønsker  at benytte en lyddæmper i Sverige. Bliver lovforslaget stemt igennem, vil det betyde, at jægere og sportsskytter ikke længere skal søge om særskilt tilladelse til lyddæmpere, der matcher deres våben.

– Ændringen vil betyde reduceret administration for ejere af lovlige våben, som ønsker en lyddæmper. Der er ikke længere grund til at sidestille lyddæmpere med skydevåben i våbenloven. Lyddæmpere er ikke en såkaldt “vital del”, fordi de ikke er nødvendige for våbnets funktion, men kun påvirker dets praktiske anvendelse, siger indenrigsminister Mikael Damberg i pressemeddelelsen.

Læs pressemeddelelsen her.

Det vil sandsynligvis betyde, at man som jæger fra Danmark kan tage lyddæmperen med til Sverige uden problemer efter den 1. juli 2022.

Det løser dog ikke udfordringen for de danske jægere, der rejser til andre lande, der stadig stiller krav om tilladelse til lyddæmpere. Det vil fra den 1. juli 2022 måske endda også kunne give de svenske jægere problemer at rejse i disse lande, hvis lovforslaget vedtages.

 

Billede: A-TEC

Auktioner i december

December! Måneden, hvor man gerne må sige alt det højt, som man ønsker sig. Og – der er vel heller ingen, der siger noget til, hvis man lægger en god

Læs mere »

Nyheder fra det sydlige Afrika

Custodians generalforsamling Så er der nyheder fra det sydlige Afrika. Nordisk Safari Klubs formand Christian Jensen og kommunikationsmedarbejder Jens Ulrik Høgh er nemlig i øjeblikket i det sydlige Afrika. Det

Læs mere »

NSK søger ny sekretariatsleder

Udpluk af arbejdsopgaver for klubbens nøglemedarbejder: Besvarelse af henvendelser til foreningen telefonisk og på skrift. Sekretærfunktion for bestyrelsen og udvalg. Alm forekommende sekretærarbejde for foreningen. Økonomi- og budgetrapporteringer til bestyrelsen.

Læs mere »

Auktioner i november

Vi har endnu to auktioner i november måned. Det kunne være julegaven til en du holder rigtig meget af (det kan vel også være en selv). De to auktioner udløber

Læs mere »

Trofæopmålinger i november 2022

Datoer for trofæopmålinger Der opmåles i CIC for Danmarks Jægerforbund for trofæer nedlagt i Danmark, heriblandt top 10 bukke til medlemsbladet “Jæger”. Der opmåles i SCI og CIC for Nordisk

Læs mere »

Velkommen til Nordisk Safari Klubs

nye webside

Godt du kom…

Siden er stadig under konstruktion, så vi håber på din tålmodighed. 
Når vi er færdige med sitet er det et nyt og moderne website, der tilgodeser de ting vi ønsker at præsentere for vores medlemmer.

God fornøjelse!