Beskrivelse
Demoriffel Strasser RS14 i kaliber 300 Win Mag. med en Hawke Frontier 2,5-15×42 kikkert i original Strasser aftagelig montage.
Riflen har været brugt til demonstration af Strasser og har overfladiske brugsspor på låsestolen, hvor bundstykket har kørt frem og tilbage.
Riflen kræver våbentilladelse. Den kan ses og afhentes af køber (når tilladelserne er klar) hos Korsholm A/S i Skjern.
Vejledende nypris for dette sæt er DKK 49.488,-
Våbnet er doneret til Nordisk Safari Klub af Guntex.
#NSK50
Der kan indledningsvis bydes på varen online frem til den 20. august, hvor den afsluttende auktion finder sted på Jagt & Outdoor messen i Fredericia. Bud er bindende og budsummen tillægges ingen gebyrer, afgifter eller salærer. Vinderen betaler med andre ord, præcis hvad der er budt.
Overskuddet fra auktionen går ubeskåret til Nordisk Safari Klubs kommunikationsinitiativ ”Nordic Safari Club – Conservation”.
OBS: Alle jubilæumsauktioner afsluttes på Nordic Outdoor Show lørdag den 20. august fra kl. 14.00. Online auktioner slutter derfor kl. 13.55.