Nordisk Safari Klub

19.-21. august 2022: Nordic Outdoor Show

Den nye og visionære outdoormesse

Hele outdoor-segmentet mødes under ét tag i MESSE C, Fredericia. Det gælder jægeren, lystfiskeren og outdoor-mennesket.

50-års jubilæum

Nordisk Safari Klub deltager selvfølgelig hele weekenden, og det bliver da også en ganske særlig messe for os. Vi kan nemlig fejre vores 50-års jubilæum i 2022 – og vi glæder os til at fejre det med dig!

Vi glæder os selvfølgelig også til at fortælle mere om vores jubilæum, når vi nærmer os datoen for Nordic Outdoor Show 2022. Følg med her på siden, og glæd dig til en fed messe-weekend.

Kom og vær med på Nordic Outdoor Show

Nordisk Safari Klub og Danmarks Jægerforbund er tætte samarbejdspartnere omkring messen, som også har et erfarent og spændende advisory board tilknyttet.

Kom og vær med til at skabe en fantastisk messe, hvor alle vi jægere, fiskere og outdoor-entusiaster mødes og skaber samhørighed.

Der etableres bl.a. skydebaner til haglskydning samt en 3D bane til bueskydning, og ligeledes vil der blive skabt mulighed for riffelskydning i forbindelse med Nordic Outdoor Show. Du vil også kunne afprøve våben og ammunition, få skydelektioner og overvære demonstrationer og opvisninger fra leverandører og producenter.

Camilla Møgelhøj deler ud af sin viden og erfaring i en workshop om træning af jagthunde på baggrund af positiv indlæring. Camilla har 2 VM guldmedaljer for hold på hubertusjagt, 1 VM bronzemedalje i individuel hubertusjagt, samt 1 VM bronzemedalje for hold på markprøve, alt sammen for stående jagthunde.

Hvor er det nu, det er?

Fredag den 25. marts til søndag den 27. marts 2022 i
MESSE C
Vestre Ringvej 101
7000 Fredericia

Læs mere om eventet her på Nordic Outdoor Shows hjemmeside

 

 

Se andre begivenheder og arrangementer her.

Send os din jagtrapport

Deling af viden omkring jagtrejsebureauer, outfittere og jagtområder er en af grundstenene i Nordisk Safari Klub, hvilket også fremgår af klubbens formålsparagraf: ”Nordisk Safari Klub er en forening for jægere

Læs mere »

Besøg hos Nielsen Gun Parts

Den 7. november var der klubarrangement med rundvisning hos Nielsen Gun Parts i Rask Mølle – det blev en lærerig og interessant oplevelse for de fremmødte. Efter et par klubarrangementer,

Læs mere »
Billede af gaveæske

Giv et medlemskab til Nordisk Safari Klub

Nordisk Safari Klub er uafhængig af jagtrejsebureauer og jagtorganisationer, og til for alle nordiske jægere med interesse for jagt i udlandet. Klubbens formål er at arbejde til gavn for international

Læs mere »

Trofæbehandling i felten

Der er ikke noget, som en fejlfri trofæmontering, der kan bringe minderne frem fra hukommelsen, mens tanken om et ødelagt trofæ næsten er uudholdelig. En jagtrejse er først slut, når

Læs mere »

Skål for conservation

I arbejdet med kommunikation omkring jagt til ikke-jægere har Nordisk Safari Klub og Knaplund Destilleri indgået et samarbejde og lancerer derigennem jægerdrammen GULDHORN.   Tekst og foto: Nordisk Safari Klub &

Læs mere »

Isbjørn skudt i Sdr. Strømfjord

Grundet Indlandsisen udbredelse kan isbjørne ikke indvandre til Sydvestgrønland over landjorden. Det sker dog jævnligt – sommetider med flere års mellemrum – at isbjørne driver i land på isflager i

Læs mere »