Nordisk Safari Klub

Isbjørn skudt i Sdr. Strømfjord

Grundet Indlandsisen udbredelse kan isbjørne ikke indvandre til Sydvestgrønland over landjorden. Det sker dog jævnligt – sommetider med flere års mellemrum – at isbjørne driver i land på isflager i den del af Grønland.

Isbjørne oplever ofte fødeknaphed i denne del af Grønland, og da Sydvestgrønland er landets tættest beboede område, vil bjørne ofte søge føde tæt på menneskelige beboelsesområder.

Dette skaber potentielle konflikter og farlige situationer mellem mennesker og det store rovdyr, hvorfor isbjørnene – som en forebyggende foranstaltning – nedlægges af lokale fangere eller myndighedspersoner.

Ifølge Grønlands største avis Sermitsiaq AG fik Politiet mandag formiddag anmeldelse om, at en isbjørn var set nær Kangerlussuaq.

– Politiet fik anmeldelse om bjørnen kl. 11.35 mandag formiddag, oplyser vagtchef Jørgen Madsen til avisen.

Bjørnen blev set på vejen mellem Sdr. Strømfjord og Indlandsisen – her blev den nedlagt!

Arkivfoto af canadisk isbjørn: Holger Krogsgaard Jensen.

Send os din jagtrapport

Deling af viden omkring jagtrejsebureauer, outfittere og jagtområder er en af grundstenene i Nordisk Safari Klub, hvilket også fremgår af klubbens formålsparagraf: ”Nordisk Safari Klub er en forening for jægere

Læs mere »

Besøg hos Nielsen Gun Parts

Den 7. november var der klubarrangement med rundvisning hos Nielsen Gun Parts i Rask Mølle – det blev en lærerig og interessant oplevelse for de fremmødte. Efter et par klubarrangementer,

Læs mere »
Billede af gaveæske

Giv et medlemskab til Nordisk Safari Klub

Nordisk Safari Klub er uafhængig af jagtrejsebureauer og jagtorganisationer, og til for alle nordiske jægere med interesse for jagt i udlandet. Klubbens formål er at arbejde til gavn for international

Læs mere »

Trofæbehandling i felten

Der er ikke noget, som en fejlfri trofæmontering, der kan bringe minderne frem fra hukommelsen, mens tanken om et ødelagt trofæ næsten er uudholdelig. En jagtrejse er først slut, når

Læs mere »

Skål for conservation

I arbejdet med kommunikation omkring jagt til ikke-jægere har Nordisk Safari Klub og Knaplund Destilleri indgået et samarbejde og lancerer derigennem jægerdrammen GULDHORN.   Tekst og foto: Nordisk Safari Klub &

Læs mere »

Isbjørn skudt i Sdr. Strømfjord

Grundet Indlandsisen udbredelse kan isbjørne ikke indvandre til Sydvestgrønland over landjorden. Det sker dog jævnligt – sommetider med flere års mellemrum – at isbjørne driver i land på isflager i

Læs mere »