Nordisk Safari Klub

PAC-gate – debatindlæg

PAC har udfordringer

Politiets Administrative Center (PAC) har store udfordringer i forhold til at udstede forskellige former for våbentilladelser til danske jægere. Forsinkelserne er på mange måneder for flere typer af tilladelser. PAC kan ikke komme med et bud på, hvornår man med sikkerhed er tilbage til normalen. Årsagen til sammenbruddet er indførelsen af et nyt IT-system den 18. januar 2022. IT-systemet, der er udviklet af Webcompany og indtil videre har kostet skatteborgerne mere end 200 millioner, virker helt enkelt ikke. Det vidste Politiet godt, da de slukkede for det fungerende system den 17. januar. Dermed bragte de tusinder af jægere og hele jagtudstyrsbranchen i knibe.

I skrivende stund (4. maj) ligger våbenhandlen i de danske jagtforretninger stort set stille. Folk kan ikke få deres tilladelser og køber ikke hverken våben, optik, natkikkerter, ammunition eller andet, der reelt kun kan bruges, hvis man har tilladelse på riflen. Butikkernes våbenrum er fyldte med rifler, der blev solgt inden det gik op for alle, at PACs system er brudt sammen på ubestemt tid. Krisen går også ud over salget af alt muligt andet jagtudstyr, jagtrejser og annoncer i jagtmedier.

På trods af, at fejlen alene ligger hos myndighederne, der dels havde flere år til at udvikle systemet og dels aktivt valgte at slukke for det fungerende system selvom det nye ikke virker, er der ingen udsigter til hverken skadeserstatninger, dispensationer eller midlertidige løsninger. Det vildeste justitsminister Nick Hækkerup har formået at svinge sig op til er, at bede politiet om at få systemet på plads ”hurtigst muligt”.

Vi stopper ikke

Nordisk Safari Klub har dels gjort forskellige dele af pressen (herunder Børsen) opmærksomme på problematikken, vi har råbt jægerne op via jagtpressen, vi har skrevet et debatindlæg til Altinget, og vi arbejder med folketingspolitikere bagom kulisserne. Situationen er fuldstændig uacceptabel og vi stopper ikke før problemerne er løst.

Danmarks Jægerforbund har endvidere valgt at gå til ombudsmanden for få kigget på den uholdbare situation.

Vi følger op.

Trofæ 6-2023 er på vej

Du kan godt glæde dig, for årets sidste udgave af Trofæ er på vej til din postkasse. I Trofæ 6-2023 kan du bl.a. læse om: Jagten på Capra World Slam

Læs mere »

Hvilken kniv skal vi sælge?

Hver gang du handler i Nordisk Safari Klubs webshop støtter du klubben. I webshoppen sælger vi bl.a. medlemskaber som gavekort, jagtlitteratur, jægerdram, skjorter, veste og andre beklædningsdele. Nordisk Safari Klub

Læs mere »

Send os din jagtrapport

Deling af viden omkring jagtrejsebureauer, outfittere og jagtområder er en af grundstenene i Nordisk Safari Klub, hvilket også fremgår af klubbens formålsparagraf: ”Nordisk Safari Klub er en forening for jægere

Læs mere »

Besøg hos Nielsen Gun Parts

Den 7. november var der klubarrangement med rundvisning hos Nielsen Gun Parts i Rask Mølle – det blev en lærerig og interessant oplevelse for de fremmødte. Efter et par klubarrangementer,

Læs mere »
Billede af gaveæske

Giv et medlemskab til Nordisk Safari Klub

Nordisk Safari Klub er uafhængig af jagtrejsebureauer og jagtorganisationer, og til for alle nordiske jægere med interesse for jagt i udlandet. Klubbens formål er at arbejde til gavn for international

Læs mere »

Trofæbehandling i felten

Der er ikke noget, som en fejlfri trofæmontering, der kan bringe minderne frem fra hukommelsen, mens tanken om et ødelagt trofæ næsten er uudholdelig. En jagtrejse er først slut, når

Læs mere »