Nordisk Safari Klub

Nyheder fra det sydlige Afrika

Custodians generalforsamling

Så er der nyheder fra det sydlige Afrika. Nordisk Safari Klubs formand Christian Jensen og kommunikationsmedarbejder Jens Ulrik Høgh er nemlig i øjeblikket i det sydlige Afrika. Det første konvent i Sydafrika er netop slut, og vi har en lille opdatering her fra.

I Sydafrika har Christian og Jens deltaget på Custodians konvent/generalforsamling. Custodian er en organisation for sydafrikanske outfittere. Organisationen er en udbryder af PHASA, der er den gamle organisation, og udbryderne startede deres egen organisation efter store uenigheder omkring etik og moral, og særligt på grund af nogle uoverensstemmelser i problematikken omkring canned lions.

Christian fortæller, at vi er utroligt populære hernede blandt outfitterne. De har virkelig lagt mærke til vores indsats for at forsvare jagten, og vi har fået mange tilkendegivelser om fremtidig støtte. Der er naturligvis en del problemer med finansiering, idet de selv har haft store problemer med økonomien på grund af Covid-19. Derfor har de forståeligt nok været nødt til at tænke på sig selv først.

Tid til gode samtaler

Christian og Jens  havde et kort møde med bestyrelsen dagen før selve generalforsamlingen, hvor der blev diskuteret rigtig mange ting. Repræsentanter fra både SCI og Dallas Safari Club var til stede, og det gav også nogle gode samtaler.

Christian på talerstolen

Til selve generalforsamlingen var der flere indlægsholdere og alle havde fået tildelt 15 minutters taletid. Lige pånær Christian og Jens, som var på efter SCI og Dallas Safari Club – de havde fået tildelt 40 minutter. Stoltheden var bestemt til at føle på, da vores to udsendte repræsentanter gik på talerstolen. Hele forsamlingen rejste sig nemlig op og klappede.
Mens dette indlæg gøres klar til hjemmesiden, er stoltheden da bestemt også til at mærke her hjemme i Danmark.

Om aftenen efter generalforsamlingen var der gallamiddag. Her var også den sydafrikanske miljøminister til stede, og i sin tale fremhævede hun Nordisk Safari Klub i sin tale, som en af organisationerne, der gør noget for jagten og dermed også for det sydafrikanske samfund.

Vi tror faktisk på, at det vi laver virker!

Jens Ulrik på talerstolen med sit indlæg

Efter generalforsamlingen havde Christian og Jens tid til at networke lidt, inden turen gik videre til Namibia. Vi håber at kunne opdatere dig med flere nyheder fra det sydlige Afrika inden længe, når det næste konvent afholdes.

 

Læs vores andre nyheder her eller se et udpluk af de seneste nyheder herunder.

Nordic Outdoor Show flyttes

Nordic Outdoor Show flyttes til den 19.-21. august 2022 I lyset af de seneste COVID-19 restriktioner og de konsekvenser, som pandemien stadig har for både udstillere og besøgende fra ind-

Læs mere »

Godt nytår

Kære alle medlemmer og venner af NSK. NSK ønskes en god nytårsaften og et forrygende nyt år. Må det nye år bringe oplevelser og glæde med sig.

Læs mere »

Auktioner i december

December! Måneden, hvor man gerne må sige alt det højt, som man ønsker sig. Og – der er vel heller ingen, der siger noget til, hvis man lægger en god

Læs mere »

Nyheder fra det sydlige Afrika

Custodians generalforsamling Så er der nyheder fra det sydlige Afrika. Nordisk Safari Klubs formand Christian Jensen og kommunikationsmedarbejder Jens Ulrik Høgh er nemlig i øjeblikket i det sydlige Afrika. Det

Læs mere »

NSK søger ny sekretariatsleder

Udpluk af arbejdsopgaver for klubbens nøglemedarbejder: Besvarelse af henvendelser til foreningen telefonisk og på skrift. Sekretærfunktion for bestyrelsen og udvalg. Alm forekommende sekretærarbejde for foreningen. Økonomi- og budgetrapporteringer til bestyrelsen.

Læs mere »

Velkommen til Nordisk Safari Klubs

nye webside

Godt du kom…

Siden er stadig under konstruktion, så vi håber på din tålmodighed. 
Når vi er færdige med sitet er det et nyt og moderne website, der tilgodeser de ting vi ønsker at præsentere for vores medlemmer.

God fornøjelse!