Nordisk Safari Klub

Nordic Outdoor Show

Så skal vi endelig på messe igen!

Nordic Outdoor Show afholdes den 19.-21. august 2022, og er Danmarks nye og visionære outdoorevent/messe, hvor hele outdoor-segmentet samles “under ét tag” i MESSE C i Fredericia. Her mødes jægere, lystfiskere og outdoor-mennesker til tre fantastiske messedage, helt ud over det sædvanlige.

Nordisk Safari Klub vil være stærkt repræsenteret på messen, og du kan finde os i jagtrejseområdet hele weekenden. Vi har både trofæudstilling, trofæopmåling, aktiviteter og de vildeste jagtauktioner! Vi har også et rigtig godt tilbud til dem, som ikke er medlem af klubben endnu. Vi vil være rigtig glade for, at du kommer forbi og hilser på.

Du kommer ind til særpris

Nordisk Safari Klubs medlemmer tilbydes en helt speciel pris på billetter til Nordic Outdoor Show, som finder sted i Fredericia den 19.-21. august 2022.

Se billetter til messen her: nordicoutdoorshow.billetexpressen.dk – invitationskoden indtastes i indkøbskurven, hvorefter prisen for en indgangsbillet blot er kr. 90,- + gebyr. Koden er: NSKRABAT2022

Gear og grej

Der vil være masser af udstyr, gear og grej på messen. Du kan prøve, spørge, kigge og nørde i alle de ting, du synes er spændende. Du kan møde ligesindede jægere – men også andre, som elsker at være ude i naturen. Der er altså masser af mulighed for at netværke og der er lagt op til et brag af en weekend. En komplet liste over udstillere kan du finde på NordicOutdoorShow

Fantastisk jagtauktion

Der arbejdes i øjeblikket på at få stablet en stor jagtauktion på benene, og der er allerede kommet mange gode donationer ind. Overskuddet fra auktionen går i år til klubbens kommunikationsprojekt, og der er masser af jagter og jagtudstyr at byde på!

Donationerne spænder vidt, men omfatter blandt andet skydestokke, lyddæmpere, safaritøj, rifler og kostbar optik. Herudover er der også masser af jagtarrangementer i udlandet. Der er udstyr og jagter for adskillige hundrede tusinde kroner – auktionen er helt sikkert en fantastisk anledning til at gøre en god handel.

50-års jubilæum

Lørdag den 20. august stopper vi ikke, når messen slutter! Vi skal endelig fejre Nordisk Safari Klubs 50-års jubilæum. Festlighederne bliver, som messen, afholdt i MESSE C og vi åbner dørene kl. 19.00. Menuen er udsøgt og efter en velkomstdrink vil der være en lækker Nordisk tapas menu med fisk og vildt – og med fokus på nordiske råvarer. Hertil vine afstemt til menuen. Ingen fest uden dessert, så den har vi selvfølgelig også sørget for. Hele menuen har en kuvertpris på 395,- kr., og kan købes HER.

Der vil være forskellige indslag og ellers står aftenen på hygge, netværk og gode timer i godt selskab. Det kan kun blive en forrygende aften. ALLE er velkomne til at fejre Nordisk Safari Klub.

Kom og vær med på Nordic Outdoor Show

Nordisk Safari Klub og Danmarks Jægerforbund er tætte samarbejdspartnere omkring messen, som også har et erfarent og spændende advisory board tilknyttet.

Kom og vær med til at skabe en fantastisk messe, hvor jægere, fiskere og outdoor-entusiaster mødes og skaber samhørighed. Der vil være et hav af forskellige aktiviteter på messen, ligesom der vil være rig mulighed for at nørde alt til jagt og udeliv.

Hvor er det nu, det er?

Fredag den 19. august til søndag den 21. august 2022 i:
MESSE C
Vestre Ringvej 101
7000 Fredericia

Nye auktioner online

Auktioner online Så kom vores auktionsmodul op at køre igen og vores tidligere planlagte auktioner er nu online! På Nordisk Safari Klubs hjemmeside finder du auktionerne, hvor du kan være

Læs mere »

NSK forklarer trofæjagt på Sky News

I denne udgave af podcasten Sky News Daily, forklarede Jens Ulrik Høgh på vegne af Nordisk Safari Klub trofæjagt for podcastens lyttere. Programmet inkluderede desuden: Maxi Pia Louis, som repræsentant

Læs mere »