Nordisk Safari Klub
Trofæopmålinger, jagtrapporter, jagtrejsemagasin & skydninger

Resultater fra NSK Safariskydning den 17. april 2021

Resultaterne fra årets NSK Safariskydning i Ulfborg, som blev afholdt den 17. april 2021

Skydeudvalget takker for det fine fremmøde.
Tak for opbakningen, trods restriktioner og deslige. Det er ikke nemt at arrangere skydning og annoncering i januar og februar med de udfordringer, det seneste år har givet.

Stort tak til vores trofaste hjælpere, og også et stort tak til Polaris for at stille køretøjer til rådighed. En super hjælp, når skiver og andet skal fragtes rundt.

HUSK - det gælder ikke om at vinde, men om at få trænet!

På udvalgets vegne: Tak for denne gang, vi ses til næste skydning.
Og så håber vi, at vi næste år er tilbage på fuld kraft, så arrangementet kan afholdes over en hel weekend, hvor vi kan få trænet meget mere.


Og hermed resultaterne:

Skydetid: 9.00 
Anette                                     95
Sofie                                       67
Bo Koue                                  75
Leo                                         37
Preben                                    65

Skydetid: 9.20 
Dan                                         96
Paw                                       102
Anders                                     65
Kent                                        36
Henrik L.                                106

Skydetid: 9.40
Jørgen A.                               122
Martin                                     71
Kasper                                  118
Jette                                       77
Michael                                   23 

Skydetid: 10.00
Sonja                                      86
Klaus R.                                  50
Lars N.                                  120
Carsten K.                             109                                                  

Skydetid: 10.20
Kjeld Mauser                         100
Rasmus                                  79
Kristoffer                                31
Kasper E.                                54
Erik                                        84

Skydetid: 10.40
Morten Ø.                               86
Mona                                      41
Per                                         88
Ivan                                       55
Uffe                                        98

Skydetid: 11.00
Jens Peter                              -23
Frederik                                  59
Torben                                    86
Martin/Morten                         13
Simon                                     46

Skydetid: 11.20
Jørgen S. M.                           119
Mikael                                     90
Torben                                  110
Edvard                                    95
Flemming                                82

Skydetid: 11.40
Bjarne Feddersen                  132   Flot 1. plads
Christian                                72
Bo                                          78
Kaj                                       111
John Hansen                         126   Flot 3. plads

Skydetid: 12.00
Jan                                          97
Kai                                        103
Melle (Marianne Rasmussen)   132  Flot 2.plads
Christian                                 51
Carsten W.                              56

Skydetid: 12.20
Steen                                    112  Duel defekt
Kjeld                                       87  Duel defekt